Uvs aimagas. Ulaangom miestas. Chyargas-Nuur Nacionalinis Parkas
Teritorija - 69 600 kv. km. Centras -Ulaangom, 1420 km. nuo Ulanbaatar. Somonų - 19, gyventojų - 90 037 Įkurtas - 1931. |
Vienas mažiausiai lankomų Mongolijos aimagų. Didesnę provincijos dalį užima Ikh Nuuruudin Khotgor ( 39 000 kv. km) - Didžiųjų Ežerų įduba kuri tęsiasi nuo didžiulio Uvs-Nuur ežero iki Hovd ir Zavchan aimagų. Aimage verta aplankyti Boorog Deliin Els smėlio kopas, į rytus nuo Uvs-Nuur; ežerus - Ačit-Nuur, Chyargas-Nuur ir Uureg-Nuur (kurie gražesni už Uvs-Nuur), 4037 m aukščio Charchiraa Uul kalną ir nuostabų Charchiraa slėnį. Uvs aimagas anksčiau vadinosi Dorvod, pagal pagrindinę etninę grupę gyvenančią jame. Dorvodai, 40.4% aimago gyventojų, kalba savo įpatingu dialektu. Kitos etninės grupės - 35.4% bajadai, 16.3% chalchai, 6% chotonai, likusieji 1.9% - torgudai, zachčinai, urianhajai.
Uvs provincijoje yra kalnagūbriai Chanchuchii, Togtoch kurie yra Khangai kalnyno tęsinys, ir Charchiraa, Turgen, Cagaan Šuvuut, Yol Yamaat, Zest kalnai priklauso Altajui. Aukščiausias iš jų - Charchiraa viršūnė iškylanti iki 4037 m. virš jūros lygio. Aimago natūraliosios iškasenos - geležies ir vario rūdos, kalkakmenis, asbestas, anglis, ochra, marmuras, brangakmeniai ir pusbrangakmeniai - granatai, kalnų krikštolas, agatai. Klimatas pasižymi ekstremaliai aukštomis ar žemomis temperatūromis. Metinis kritulių kiekis - 300-400 mm. Uvs aimage daugybė didelių ir mažų ežerų - Chyargas-Nuur, Char-Us, Ačit-Nuur, Uureg-Nuur ir Uvs-Nuur kuris yra didžiausias Mongolijos ežeras (3350 kv. km). Didžiausios upės - Tes-Gol, Kobdo-Gol, Zavchan-Gol, Buchmurun-Gol. žr.Upės. Dirvos - didžiają teritorijos dalį užima rudožemis ir kalnų dirvos, prie ežerų - druskožemiai. Buurug kopa yra pati didžiausia smėlio kopa Mongolijoje. Jos plotas apie 4000 kv. km. Aimage auga laukinės vyšnios, juodieji serbentai, bruknės, žemuogės etc. Laukiniai gyvūnai - antilopės, juodakaklė antilopė (Chyargas-Nuur, Charchiraa, Uvs-Nuur ežerų nendrynuose), elniai, šernai, laukinės avys, kalnų ožiai, sniego leopardai, kiaunės, švilpikai, barsukai, lapės, vilkai. Aimagas įžymus savo istorinias paminklais - akmens statulos (balbal), įvairių tipų piešiniai ant uolų (petroglifai). Įpatingai įdomūs senoviniai jūros (!) faunos ir floros piešiniai ant Yamaat kalno (3000 m. virš jūros lygio) uolų.
KAIP PASIEKTI
Mašina - iš Rusijos (sienos perėjimo punktas Tašantoje, 245 km), ar iš Ulaanbaataro (1420 km, 3-4 dienos). Lėktuvu - Aero Mongolia - trys reisai per savaitę iš Ulanbatoro.
RYŠYS
Ulangom centrinis paštas teikia šias paslaugas: vietiniai ir tarptautiniai pokalbiai telefonu, telegrafas, faksas ir internetas. Veikia (tik mieste) mobilus telefono ryšys. Operatorius - Mobicom.
SAUGOMOS TERITORIJOS
Didžiųjų Ežerų įdubos balos ir pelkynai yra labai svarbūs migruojančiams paukščiams ir paskelbti Unesco Pasaulio Biosferiniu Draustiniu.
Uvs-Nuur Rezervatas (712 545 hektarų). Įkurtas 1994 metais; jį sudaro keturios atskiros teritorijos - Uvs-Nuur, Turgen Uul, Cagaan Šuvuut ir Altan Els. Saugomoje teritorijoje labai įvairūs landšaftai - dykumos, smėlio kopos, ledynai, pelkės, kalnų miškai. Tarp saugomų gyvūnų - sniego leopardai, lapės, vilkai, elniai, kalnų ožiai. Rezervatas yra paskelbtas Pasaulinio Paveldo Dalimi.
Chan Chochii Nacionalinis Parkas (220 550 hektarų). Įkurtas 2000 metais, saugomi sniego leopardai, vilkai ir muskusiniai elniai.
Chyargas-Nuur Nacionalinis Parkas (332,800 hektarų). Įkurtas 2000 metais.
LANKYTINOS VIETOS
Ulaangom. 29 600 gyventojų. Aukštis 939m. Įsikūrė prie buvusio lamaistų vienuolyno. Ulaangom ("raudonas smėlis) yra malonus, medžiais apsodintas miestas.
Prieš miesto rūmus stovi paminklas Yumžaagiyn'ui Cedenbal'ui, kuris valdė Mongoliją apie 40 metų (iki 1983), ir yra gimęs Ulaangom'e. Priešais miesto aikštę kitas paminklas - Givaan'ui - vietiniam didvyriui kuris žuvo 1948 kovose su kinais.
Muziejujuje neblogos vietinės gamtos ir kultūros, nacionalinių kostiumų, budizmo meno ir kitos ekspozicijos.
Dečinravjaalin Chiid. Šį budistų vienuolyną 1757 metais įkurė Lamaav'as (vardas reiškia "vienuolių tėvas"). Klestėjimo laikais vienuolyne buvo 7 šventyklos, ir jame gyveno apie 2000 vienuolių. 1937 metais buvo sugriautas. Dabartinis vienuolynas - tik siena-tvora ir keletas gerų (jurtų) viduje.
Charchiraa. Yra keletas Charchiraa'ų. Apie Charchiraa Uul ir Charchiraa-Gol žr. žemiau. Lengviau pasiekiamas slėnis - Charchiraa -yra apie 30 km į šiaurės rytus nuo Ulaangom. Atminkite kad Charchiraa yra taip pat somono centro pavadinimas, esančio 23 km piečiau Ulaangom. Charchiraa slėnį supa tankūs pušų miškai, teka labai skaidri upė, pakrantėse pilna gėlių.
Charchiraa uul ir Turgen uul viršūnės. Kalnai-dvyniai - Charchiraa Uul (4037m) ir Turgen Uul (3965m), kurie dominuoja aimago vakarinėje dalyje, yra vienodu atstumu nuo Ačit-Nuur, Uureg-Nuur ir Uvs-Nuur ežerų. Kalnai įeina į Uvs-Nuur Rezervatą.
Tarp kalnų teka Charchiraa-Gol upė, įtekanti į Uvs-Nuur. Jos slėnyje prasideda puikūs maršrutai vedantys į minėtus kalnus. Čia gyvena chotonai, garsėjantys Mongolijoje kaip šamanai.
Taip pat galima pamatyti uigurų senovinių statulų, bet be gido jas gana sunku rasti.
Uvs-Nuur - didžiulis ežeras dykumos viduryje. Ežero paviršiaus plotas 3423 kv. km. Ežeras gana seklus, vid. gylis apie 12 m. Uvs Nuur yra toks didelis, kad kito kranto nesimato, susidaro įspūdis kad esate prie jūros.
Uvs Nuur yra penkis kartus sūresnis už vandenyną, jame nėra žuvies, bet gyvybės ežere yra pakankamai. Ežeras yra 759 m aukštyje - žemiausias taškas Vakarų Mongolijoje. Ežeras neturi ištakų, krantai pelkėti ir jį pasiekti gana sunku.
Išskyrus aukščiausius Mongolijos kalnus, tai šalčiausia Mongolijos vieta: 1974 metais užfiksuota rekordinė temperatura - -57°C. Vasara temperatūra dažnai pakyla iki 40°C.
Nepaisant savo dydžio, Uvs-Nuur nuvilia: krantai pelkėti, sunkiai pasiekiami, labai sūrus.. Nelabai gera vieta maudytis ar stovyklauti, nors pietvakariniame krante, netoli Ulangom yra vieta stovyklauti. Stovyklavimas dėl uodų gali pavirsti pragaru. Geriau jau važiuoti prie mažesnių, gėlo vandens Uureg-Nuur ar Ačit-Nuur ežerų. Virš 200 rūšių paukščių gyvena prie Uvs-Nuur, tame tarpe gervės, girnovės, žasys ir begalė kirų.
Altan Els. Kelias iš Ulaangom į Moron eina pro Boorog Deliin Els smėlio kopas, kurios yra šiauriausios žemės dykumos dalis. Smėlio kopos tęsiasi iki Altan Els (Aukso smėliai), Uvs-Nuur Rezervato dalies. Altan Els - puiki vieta retiems gyvūnams. Altan Els yra prie Uvs ir Zavchan aimagų sienos ir nesunkiai pasiekiamas nuo Ulaangom - Moron kelio.
Chyargas-Nuur Nacionalinis Parkas. Chyargas-Nuur ežeras nesulaukia tokio didelio dėmesio kaip Uvs-Nuur; yra "tik" dvigubai mažesnis už Uvs-Nuur ir "tik" dvigubai sūresnis už vandenyną. Ežeras yra paukščių rojus. Nėra taip lengvai pasiekiamas ar gražus kaip kiti šio regiono ežerai. Bet jeigu važiuojate iš Uvs-Nuur į Khar-Us-Nuur ežerą Hovd aimage, ar važiuojate į Tosoncengel Zavkhan aimage ežerą verta apžiūrėti.
Chyargas-Nuur šiaurės vakarų pusėje - nuostabūs karšti šaltiniai. Kai kelias nutolsta nuo ežero, važiuokite link apleisto kaimo, ar paklauskite kelio Naranbulag'e. Aplink ežerą prašoma sumokėti parko mokestį, bet jūs būsite laimingas (nelaimingas) sutikęs jėgerį kuriam galite sumokėti.
Į pietus nuo Chyargas-Nuur, Nacionalinio Parko teritorijoje, yra gėlas Airag-Nuur ežeras. Jame peri apie 20 porų dalmatinių pelikanų. 1960-aisias jų buvo apie 400, bet vietiniai juos žudo dėl snapų kurie tradiciškai naudojimi arklių priežiūrai (vadinami chusuur ar kurrykomb); juos galite pamatyti Naadam Festivalyje.
Olgii-Nuur ežeras. 20km ilgio ežeras nesunkiai pasiekiamas bet nėra toks gražus kaip Uureg-Nuur ar Ačit-Nuur ežerai. Galite maudytis ar žvejoti, bet stovyklauti gali trukdyti labai stiprus vėjas.
Uureg-Nuur. Didelis ir nuostabus Uureg-Nuur ežeras (1425 m virš jūros lygio) apsuptas aukštesniais kaip 3000 m - Cagaan Šuvuut Uul (3496 m) kalnais. Ežeras įeina į Uvs-Nuur Rezervatą. Ežero gėlame vandenyje yra dar nenustatytų mineralų, todėl kai kuriuose žemėlapiuose žymimas kaip karčiai-sūrus.
Ežere malonu maudytis (nors vanduo gana šaltas). Ežere labai daug žuvies.
Ačit-Nuur. Didžiausias gėlo vandens ežeras Uvs aimage. Ačit-Nuur yra prie Uvs ir Bayan-Olgii aimagų ribų, jį nesunku pasiekti nuo Ulaangom - Olgii kelio. Ežere puiki žūklė, nuostabūs saulėtekiai ir saulėlydžiai.
Ežere gyvena daugybė žasų, ereliai etc. Viena blogybė - labai daug uodų.