Bayan-Olgii aimagas. Olgii miestas. Altai Tavanbogd Nacionalinis Parkas
Teritorija - 45 800 kv. km. Centras - Olgii, Somonų - 14, gyventojų - 98 300. Bayan-Ulgii aimag įkurtas 1940. |
Bayan-Ulgii aimagas yra pačiuose Mongolijos vakaruose. Vakaruose ir šiaurėje ribojasi su Rusijos Federacija, pietvakariuose su Kinijos Liaudies Respublika.
Olgii - viena unikaliausių aimagų sostinių Mongolijoje. Miesto architektūroje, stiliuje jaučiasi Centrinės Azijos įtaka. Mieste apie 30 000 gyventojų, 85% - kazachai. Bayan-Olgii provincijoje pagrindinė kalba kazachų, daug mažiau kalba mongoliškai, nedaugelis moka rusiškai ir tik vienetai angliškai. Miesto turgus panašesnis į Centrinės Azijos baazar negu į tipišką Mongolijos turgų (zach). Mečetė ir daug kitų pastatų suprojektuoti kazachų architektų. Olgii yra į ką pažiūrėti - provincijos muziejų, mečetę, medrese ir aišku turgų.
KAIP PASIEKTI OLGII
Mašina - iš Rusijos (sienos perėjimo punktas Tašantoje, 85 km), ar iš Ulaanbaataro (1698 km, 3-4 dienos). Lėktuvu - Mongolijos avialinijos (MIAT) - trys reisai per sąvaitę iš Ulanbatoro. SCAT Air - kartą per savaitę iš Alma-Aty. Šiuo metu (2013 m) - nebeskraido .
RYŠYS
Olgii centrinis paštas teikia šias paslaugas: vietiniai ir tarptautiniai pokalbiai telefonu (24 val.), telegrafas, faksas ir internetas. Taip pat mieste veikia keletas interneto kavinių. Veikia (tik mieste) mobilus telefono ryšys. Operatorius - Mobicom.
PO BAYAN - OLLGII
MONGOL ALTAI NURUU SPECIAL PROTECTED AREA OFISAS
Išduoda leidimus saugomų teritorijų lankymui. Nedidelis informacinis centras. Keletas darbuotojų kalba angliškai ar rusiškai. Suvenyrų parduotuvėlė.
TURGUS
Vieta pirkti maistui, suvenyrams ar tik pasivaikščioti. Vasarą šalia veikia didelis daržovių turgus. Mašinas kelionei samdyti geriausiai čia (užrašai už stiklo su vietovės pavadinimu nebūtinai reiškia kad mašina važiuos tik ten, galima tartis ir derėtis).
PIRTIS
Dušai. Bet yra kirpykla, masažas, taip pat sauna.
ORO UOSTAS
5 km nuo miesto centro. Bilietus galima nusipirkti MIAT ofise.
TEATRAS
Tradicinė kazachų muzika ir šokiai, dažniausiai vasarą.
DISKO
Dviejų aukštų klubas. Vietiniai DJ'jai groja mongolišką ir užsienietišką muziką.
MEČETĖ
Bayan-Ulgii didžiausia mečetė pastatyta 1992 metais su Jungtinių Arabų Emiratų pagalba. Mongolijos kazachai praktikuoja Suni islamą. Turistai įleidžiami į vidų, tik reikalaujama atitinkamai apsirengti.
MUZIEJUS
Keturiuose aukštuose yra istorijos, tradicino kazachų meno ir papročių, taip pat laukinės gamtos ekspozicijos. Suvenyrų parduotuvėlė. Iš anksto galima užsisakyti angliškai, prancūziškai ar rusiškai kalbančius gidus.
GAMTA IR ISTORIJA
Bayan-Ulgii - nuostabi vieta gamtos ar istorijos mėgėjams. Beveik milijonas hektarų saugomų teritorijų, saugančių nuo išnykimo 20 nykstančių gyvūnų rūšių. Vakarinė aimago dalis - aukšti sniegu ir ledynais padengti Altajaus kalnai, iš jų ištekančios upės, nuostabaus grožio ežerai. Jeigu jūs keliaujate po provicijos užkampius galite pasijusti keliaujantis ir atgal laike!
FLORA IR FAUNA
Tikriausiai jūs nepamatysite sniego leopardo, bet laukinių kalnų ožių, švilpikų, auksinių erelių galite pamatyti tikrai nemažai. Aimage dar veisiasi briedžiai, elniai, pilkieji vilkai, rudosios meškos, lapės, kiškiai ir lūšys. Paukščiai - sniego gaidys, auksinis erelis, sakalai, pilkieji maitvanagiai, juodakaklės gervės, gulbės, antys ir daugybė kitų rūšių. 10% Bayan-Ulgii užima miškai - daugiausiai maumedžių. Dar auga - pušys, karklai, tuopos, beržai. Vasarą pilna laukinių gėlių, ypač vakaruose. Dažnos - mėlynasis linas, aguonos, laukinės rožės, vėdrynai. Retesni augalai - rožiniai bijūnai, kadagiai, baltieji genucijonai, laukiniai Altajaus svogūnai, rabarbarai, laukinės vyšnios, laukiniai agrastai, laukiniai serbentai.
ALTAI TAVANBOGD NACIONALINIS PARKAS (636161 hektarų).
Pilnai apžiūrėti šį parką užtruktų ne vieną mėnesį. Tavanbogd - aukščiausių Mongolijos viršūnių, didžiausių ledynų kraštas, daugumos Vakarų Mongolijos upių ištakos, prieglobstis tūkstančiams nykstančių gyvūnų, trijų skirtingų gyventojų grupių išpažįstančių budizmą, šamanizmą ir islamą namai, vietos su tūkstančiais petroglifų ir archeologinės vietos, 600 kv. km. neliestos, laukinės ir nuostabios gamtos. Nuo įkurimo 1996 metais parkas tapo pagrindine turistų lankoma vieta Vakarų Mongolijoje. Tavanbogd - labiausiai į vakarus nutolusi Mongolijos vieta, ribojasi su Rusija ir Kinija. Puiki vieta keliauti pėsčiomis, arkliais, plaukti upėmis, grožėtis gamta, stebėti gyvūnus, bendrauti su vietiniais gyventojais.
KITOS SAUGOMOS TERITORIJOS
Choch Serch Rezervatas(6920 hektarų). Kalnuose prie Hovdo aimago ribos. Saugomos argali avys, kalnų ožiai. Keletas olų ir karštų šaltinių.
Siylchemiin Nuruu Nacionalinis Parkas (14080 hektarų). Naujas parkas, įkurtas 2000 metais susideda iš dviejų dalių, viena prie Ich-Turgen-Uul, kita daugiau į rytus. Daug petroglifų ir akmens skulptūrų.
Develiin Aral Rezervatas (10300 hektarų). Įkurtas 2000 metais. Saugomi fazanai, šernai ir bebrai.
Cambagarav Uul Nacionalinis Parkas (110960 hektarų). Įkurtas 2000 metais apsaugoti ledynus ir sniego leopardus. Daug petroglifų ir akmens skulptūrų, nuostabūs vaizdai - kriokliai ir snieguotos viršūnės. Vasarą galima sutikti su dresiruotais ereliais medžiojančius kazachus.
UPĖS IR EŽERAI
Daugumos Bayan-Ulgii upių ištakos yra Altajaus kalnų ledynuose. Šios upės maitina daugiau kaip 250 ežerų. Keturi patys didžiausi yra Ačit-Nuur, Choton-Nuur, Churgan-Nuur, Dayan-Nuur. Šie ežerai (išskyrus Ačit-Nuur) yra Tavanbogd Nacionaliniame Parke. Choton-Nuur - pats giliausias (vid. gylis 28 m.), didžiausias Dayan-Nuur ( paviršiaus plotas 5300 hektarų). Minėtuose ežeruose puiki žvejyba. Dvi didžiausios upės - Kobdo-Gol ir Cagan-Gol. Kobdo-Gol išteka iš Churgan-Nuur ir už 516 km (Hovdo aimage) įteka į Char Us Nuur ežerą. Cagan-Gol pavadintas nuo baltos spalvos ledynų vandens (cagan - baltas). Ilgis - 80 km, įteka į Kobdo-Gol. žr. Upės.
ISTORINĖS VIETOS
Bayan-Ulgii yra nemažai vietų, daug dar nepažymėtų, su daugybe petroglifų (piešinių ant uolų) vaizduojančių gyvūnus ir senovės žmonių gyvenimo scenas. Populiariausios - Šiveet Chairchan netoli Tavan Bogd ir Baga Oiger netoli Rusijos sienos. Šiose vietovėse yra daugiau kaip 10 000 petroglifų, kurie manoma yra virš 1500 metų senumo. žr. Istorija.Religija.
AKMENINĖS STATULOS
Turbūt įdomiausi istorijos artefaktai - tai statulos iš akmens vadinamos balbal. Nedaug dar težinoma apie jas (manoma, kad jos stovi senovės tiurkų palaidojimo vietose). Jos stovi kaip nebylūs kadaise čia gyvenusių karingų klajoklių genčių istorijos liudininkai.
KALNAI
Altajaus kalnai. Vardas kildinamas iš tiurkų kalbos žodžio reiškiantį auksą. Kalnai pradėjo formuotis daugiau kaip prieš 300 miljonų metų. Dabartinės viršūnės susiformavo dėl tektoninių plokščių susidūrimo Kvartero periode, per paskutinius 1,5 miljono metų. Archeologiniai radiniai (petroglifai, išraižyti akmenys) teigia, kad kalnų viršūnes laikė šventomis dauguma čia gyvenusių tautų ir genčių. Neseni radiniai netoliese (Rusijos Altajuje) įrodo, kad šioje teritorijoje žmones gyvena jau tūkstančius metų. Kopimo į kalnus mėgėjai ras didelę įkopimo maršrutų įvairovę - ir pradedantiems ir patyrusiems alpinistams. žr. Kalnai.
TREKINGAS
Kelionių mėgėjams provincija siūlo daugybę nepakartojamų maršrutų atokiausiuose, žmogaus veiklos nepaliestuose vietose. Ar jūs keliausite po aimagą džipu, arkliu, ar pėsčiomis, plauksite upe, jus sups nuostabi gamta, draugiški ir vaišingi žmonės.
GYVENTOJAI
Bayan-Ulgii didžiausią dalį gyventojų (91%) sudaro kazachai. Kiti 9% - mongolų etninės grupės - chalchai, dorvodai, urianchajai, tuviečiai, chošuudai. Daugiausiai gyvena Olgii ir Buyant ir Altai kaimuose. Buyante yra ir mečetė ir budistų dacanas. Vakarų Altajaus kalnuose gyvena apie 2000 tuviečių. Jų kalba - unikalus mongolų dialektas, turintis ir kazachiškos kilmės žodžių. Jie išpažįsta šamanizmą ir daugumą kalnų laiko šventomis vietomis. žr. Gyventojai.
FESTIVALIAI
Per metus įvyksta nemažai festivalių, iš kurių žymiausias Medžioklės Ereliais vykstantis kasmet spalio padžioje. Apie 50 medžiotojų suvažiuoja į Olgii ir dvi dienas varžosi medžiodami ir dresiruodami erelius. Tuo metu taip pat vyksta tradicinės kazachų ir siuvinėjimo varžybos, taip pat folkloro koncertai.