Hovd aimagas. Hovd miestas. Char-Us-Nuur Nacionalinis Parkas
Territorija - 76 100 kv. km. Centras - Hovd, 1580 km nuo Ulanbaatar. Somonų - 17, gyventojų - 94 500. Įkurtas 1931. |
Hovd aimagas yra pačiuose Mongolijos vakaruose. Vakaruose ir pietvakariuose ribojasi su Kinijos Liaudies Respublika. Aukščiausias teritorijos taškas viršūnė - Munch-Chairchan. Jos aukštis 4362 m virš jūros lygio; žemiausias - Altain Bor conj - 1126 m virš jūros lygio. 20 % teritorijos užima pusdykumės ir stepės. Jeigu mongolų paklausite ką jie mano apie Hovd aimagą - dažniausiai atsakys: regionas įžymus savo delikatesiniais melionais, puikiais mėsos ir pieno produktais, Altajaus kalnų grožiu; ir jo atkampumu (net Mongolijai!). Aimagas įžymus savo istorinėmis ir nuostabaus grožio vietomis: Chartgai, Cagaan burgas, Turgen, Chan Serch kriokliu, Endert, Baatar, Buuliastai, Uyench, Bodonch, Botgon kanjonais, Šventuoju medžiu, Ulaanchairchan viršūne, Nuramt, Cachir ir Cengcheriin olomis. Naudingos iškasenos: antracitas, geležies, vario, švino, volframo, molibdeno, berilio rūdos, marmuras, granitas, talkas, gangitas ir ochra. Metinis kritulių kiekis 122 mm (400-500 mm Altajaus kalnuose). Upės: Kobdo-Gol, Bulgan-Gol, Buyant-Gol, Bodonč-gol, Cencher žr.Upės. Didžiausi ežerai -Char-Us-Nuur, Char-nuur, Durgun-Nuur. Dirvožemiai: daugiausiai juodžemis, kalnų dirvožemiai. Į rytus nuo Altajaus kalnų dominuoja šviesūs ir sūrūs dirvožemiai. Tuopos, beržai, vikšriai, eglūnai, karklai ir populus diversifolia - gausiausi medžiai ar krūmai. Uogos: serbentai, žemuogės, ribes altissimum ir hippobophae. Jos auga Sutai-Gol, Baitag-Gol, Uliastai-Gol, Džargalant-Gol, Bulgan-Gol, Kobdo-Gol, Buyant-Gol upių pakrantėse. Aukštai kalnuose gyvena laukinės avys, kalnų ožiai, sniego leopardai; švilpikai gyvena pievose ir stepėse, miškuose - šernai, lapės, lokiai, šermuonėliai, lūšys, laukinės katės ir kiškiai. Reti gyvūnai: laukiniai arkliai, laukiniai kupranugariai, mongoliška saiga ir laukiniai asilai (Gobio dykumoje, į pietus nuo Altajaus kalnų). Tarp daugybės paukščių rūšių sutinkami: kondorai, ereliai, barzdotieji grifai, šiurpiai, vanagai, sniego gaidžiai ir pesliai.
KAIP PASIEKTI
Mašina - iš Rusijos (sienos perėjimo punktas Tašantoje, 314 km), ar iš Ulaanbaataro (1580 km, 3 dienos). Iš Ulanbatoro lėktuvu - Aero Mongolia - trys reisai per sąvaitę, MIAT - kartą per savaitę.
RYŠYS
Hovd miesto centrinis paštas teikia šias paslaugas: vietiniai ir tarptautiniai pokalbiai telefonu, telegrafas, faksas ir internetas. Veikia mobilus telefono ryšys ( Hovd mieste ir Buyant, Bulgan, Myandag miesteliuose). Operatorius - Mobicom.
PO HOVD
Hovd - vienas iš daugiausia nevienalyčių etnine sudėtimi aimagų Mongolijoje: 27 500 chalchų, 24 900 zachčinų, 11 500 kazachų, 8100 torgudų, 7600 urianchajų, 7.500 eeldų, 6000 dorvudų, 4900 miandagų ir 2000 bajadų, tuviečių, uzbekų, burnadų, darjangų, chorčinų, chotonų. Darvi, Čanman, Ceceg, Mest somonuose dauguma - chalchų; Manchan, Zereg, Altai, Yenč, Mest somonuose - zachčinų; Bulgan somone - chošudų; Hovd, Bujant, Bulgan, Yenč somonuose - kazachų; Erdenbureno somone - eeldų; Duut, Msichchairchan, Buyant somonose - urianchajų; Miandago somone - miandagų; Dergen somone - dorvudų. Hovd - daugiausiai turistų lankomas aimagas Vakarų Mongolijoje, kadangi gera vieta pradėti kelionę Mongolijos vakaruose ir skrydis iš Ulanbatoro į Hovd kainuoja pigiau už skrydį į Olgii.
Hovd aimagas yra beveik per vidurį Mongolijos Altajaus kalnų; priekalnėse - pusdykumės su išsibarsčiusiais sūriais ežerais ir neaukštais kalnais. Kalnuose tirstantis sniegas papildo šaltinius, užpildo vandeniu daugiau kaip 200 provincijos upių ir upelių (ir nemažai ežerų) kurie niekada nepasiekia jūros. Visos upės išnyksta smėlynuose ar sūriuose pelkynuose kurie yra tarsi gigantiški garinimo puodai.
SAUGOMOS TERITORIJOS
Bulgan-Gol Gamtos Draustinis (1840 hektarų). Pietvakariuose prie Kinjos sienos. Įkurtas apsaugoti audines, sabalus ir akmenines kiaunes.
Didžiojo Gobi Rezervatas (dar vadinamas 'Gobi B'). Sukurtas apsaugoti kulanus (laukinius asilus), gazeles, šoklius ir tachi (laukinius arklius).
Char-Us-Nuur Nacionalinis Parkas (850 272 hektarų). Saugo antilopes ir retas paukščių rūšis: pelikanus, sakalus ir einius.
Chokh Serch Rezervatas (65 920 hektarų). Šiaurės vakaruose prie Bayan Olgii aimago. Saugomos: argali avys, kalnų ožiai ir sniego leopardai.
Manchan Gamtos Draustinis. Į pietryčius nuo Hovd miesto, saugo retas antilopių rūšis.
Cambagarav Uul Nacionalinis Parkas (110 960 hektarų). Įkurtas 2000 metais, prie Bayan-Olgii aimago. Saugomi sniego leopardai.
LANKYTINOS VIETOS
Hovd. Gyventojų 35 000. Aukštis 1406 m. Pradžioje nedidelis valstiečių kaimelis tapo svarbiu prekybos su Rusija centru. Hovd - pagrindinis Vakarų Mongolijos industrijos centras. Miestas 1912 metais (ir dar kartą 1921), išvaduotas nuo kiniečių Mongolijos armijos vadovaujamos Dambižantsan, Magsaržav and Damdinsiiren.
Malonus ir žalias miestas įsikūręs prie Buyant-Gol upės; Hovd gera vieta pradėti kelionę po Vakarų Mongoliją. Miestas neklesti, išgyvena iš žemės ūkio, maisto apdirbimo pramonės, ir nedidelių statybinių medžiagų gamybos įmonių. Mieste yra vienintelis Vakarų Mongolijoje Hovd universitetas ir Žemės ūkio institutas.
Muziejuje galima pamatyti įprastinę gyvūnijos kolekciją, keletą puikių nacionalinių kostiumų, budistų ir kazachų meną, ir sniego leopardo iškamšą pakabintą ant sienos. Viena įdomiausių ekspozicijų - atkurti Cencheriin Agui olos piešiniai.
Sangiin Cherem. Miesto šiaurėje - greitai nykstančios Manču (Qing dinastijos) tvirtovės pastatytos apie 1762 m. liekanos. 40 000 kv.m sienos apsuptoje teritorijoje buvo keliolika šventyklų, kinų kapinės ir Manču valdovų rūmai, nors dabar praktiškai nebeliko nieko. Sieną juosė 2 m gylio ir 3 m pločio griovys (dabar pranykęs); tvirtovė turėjo tris didelius vartus. 1500 kinų garnizonas buvo nugalėtas 1912 m. rugpjūtyje, po 10 dienų apsiausties ir 2 dienų mūšio. Vienintelis mandžiūrų valdymo palikimas - 200 metų senumo medžiai augantys kai kuriose Hovd gatvėse.
Tureemel Amaržuulagai Chiid. Orginali Shar Sum (Geltonoji Šventykla) buvo pastatyta netoli Hovd 1770 metais; pilnai sugriauta 1937. Vienuolynas 1960 metais buvo atstatytas miesto centre. Didelis turgus - ne tik įdomu pažiūrėti, bet ir gera vieta pirkti suvenyrams ar maistui. Mieste yra keliolika barų ir net disko baras "Vibrator"!
Char-Us-Nuur Gamtos Parkas. Char-Us-Nuur (Juodo Vandens Ežeras) yra apie 40 km į rytus nuo Hovd ir yra antras pagal dydį gėlo vandens ežeras Mongolijoje (15 800 kv. km), bet jo vidutinis gylis tik 4 m. Kobdo-Gol upė įtekėdama į ežerą suformuoja didžiulę pelkėtą deltą. Ežere gyvena galybė paukščių: laukinės antys ir žąsys, kurtiniai, kurapkos, kirai (tame tarpe ir retos reliktinės jų rūšys) ir keletas milijardų uodų. Paukščius geriausiai stebėti gegužę ir rugpjūčio pabaigoje.
Kaip ir prie Uvs-Nuur, paukščių stebėtojai gali būti truputį nusivylę: ežeras labai didelis, dėl pelkynų sunkiai pasiekiamas, vietiniai labai mažai ar visai nieko nežino apie paukščius.
Geriausia vieta pamatyti ežerą yra pasukus nuo pagrindinio Hovd - Altai kelio; šioje pietinėje ežero dalyje nendrynuose veisiasi daugybė paukščių. Parkas ateityje ketina vystyti ekoturizmą ir prie ežero pastatyti gerus turistams. Paklauskite parko direkcijoje Hovd'e.
Iš Char-Us-Nuur išteka trumpa Chon-Charaich upė įtekanti į kitą gėlo vandens ežerą - Char-Nuur (Juodasis Ežeras), kuriame gyvena keliolika pelikanų. Mongolijoje vis dar ginčijamasi kuris ežeras giliausias - Chovsgol Nuur ar Char Nuur. Pietinė ežero dalis sąsmauka jungiasi su Dorgon-Nuur - didžiuliu sūriu ežeru. Rytuose nuo Dorgon-Nuur - visiškai sausa dykuma ir plačios smėlio kopos.
Truputį į pietus, tarp Char-Nuur ir Char-Us-Nuur ežerų - kalnai-dvyniai Džargalant Chairchan Uul (3796m) ir Yargaitin Ech Uul (3464m).
Cencheriin Agui (dar vadinamos Choid Cencher) olos viduje yra prieš apie 15 000 metų (pagal kitus šaltinius prieš 40 000 metų) nupiešti piešiniai. Galima apžiūrėti daug urvų, iš kurių didžiausias apie 15 m aukščio, grindų plotas 12x18 m. Gaila, kad neseni graffiti mėgėjai sugadino piešinius olose. Dėl piešinių mokslininkai neturi bendros nuomonės. Įdomu, kad piešiniuose pavaizduoti ir mamutai ir stručiai , įrodantys, kad abi rūšys gyveno Mongolijoje prieš 15 000 metų..
Monch-Chairchan Uul (4362 m) - antras pagal aukštį kalnas Mongolijoje. Lengviausia užlipti iš šiaurinės pusės. Viršunėje daug sniego ir ledo, tad jums reikalingos "katės", virvės ir kt. inventorius, nors kopimas techniškai nėra sudėtingas. Iki papėdės ( ir aukščiau) galima atvažiuoti mašina iš Manchan. Vietiniai viršūnę vadina Tavan Chumit.
Cambagarav Uul Nacionalinis Parkas - Bayannuur somono vakaruose, vienas didingiausių sniegu padengtų kalnų Mongolijoje. Nežiūrint aukščio (4202 m), viršūnė yra nesunkiai pasiekiama, bet "katės" ir virvės reikalingos.
Vienas iš puikių automaršrutų - važiuoti nuo pagrindinio Hovd - Olgii kelio į Namardžin slėnį, iš kurio atsiveria nuostabūs Cambagarav vaizdai. Toliau važiuokite į vakarus, pasukite į pietus į pagrindinį Hovd-Olgii kelią, pro keletą kazachų gyvenviečių ir nuostabų turkio spalvos ežerą.
Kita lankytina vieta - Bayan-gol slėnis, į rytus nuo Cambagarav; 100 km, ir trys valandos sudėtingo kelio nuo Hovd. Kelias eina nuo Erdeneburen link kalnų. Pats slėnis įpatingai niekuo nepasižymi, bet iš jo atsiveria puikūs Char-Us-Nuur vaizdai; čia galite išsinuomoti arklį ir per tris-keturias dienas aplankyti nuostabų Marra slėnį, apsukti ratą apie Cambagarav Uul, ar užsukti į Namardžin slėnį.